A Budapest Bank reprezentatív kutatása alapján a magyarok fele érez magában kedvet önálló cég indításához, ugyanakkor a vállalkozási kedv mellett nincsenek konkrét tervek. A vállalkozó kedvűek közül is csak minden negyedik (27 százalék) rendelkezik pontos vállalkozási tervvel, és mindössze 6 százalék kezdte már el az előkészítést is. A tervek átgondolatlanságát mutatja, hogy a vállalkozni vágyóknak csak a fele végezne piackutatást vállalkozása elindítása előtt.
A magyarok többsége azért vállalkozna, hogy a maga ura lehessen, és saját hasznára dolgozzon, de fontos tényező a rugalmas munkaidő és az alkalmazottinál magasabb jövedelem ígérete is. A vállalkozást a válaszadók 35%-a önerőből indítaná el, 25%-uk pedig banki kölcsönt venne igénybe, de sokan használnának fel pályázati forrást, állami támogatást is. A vállalkozás indításától csak a megkérdezettek ötöde zárkózott el teljesen, ami magas vállalkozási kedvet mutat.
Főként a fiatal felnőtt korosztály (18-24 évesek) nyitott arra, hogy saját céget alapítsanak, és 64%-uk valószínűsíti, hogy a saját cégükkel kapcsolatos álmokat valóra is fogják váltani.
A válaszadók szerint a vállalkozás beindítását leginkább gátló tényezők az anyagi korlátok, a gyorsan változó szabályozói környezet, a vállalkozáshoz szükséges kapcsolatok hiánya és a hiányos vállalkozási ismeretek.
A válaszadók többsége (80%) jellemzően kevésbé beruházás igényes vállalkozás indítását favorizálják, jellemzően szolgáltatói vagy kereskedelmi tevékenységet végeznének. Ennek ellenére alig ötödük (18 százalék) tervez kizárólag online szolgáltatásokat nyújtani, ugyanakkor a többség elengedhetetlennek véli az online jelenlétet, ezért 81 százalék üzemeltetne honlapot is.
A vállalkozó kedvű válaszadók majdnem fele teljesen egyedül vágna bele saját üzletének beindításában, és csak 14%-uk támaszkodna társára a vállalkozás beindításához szükséges tőke előteremtésében.