Az oktatás, azon belül a középiskolák átalakítása hamarosan újabb lépcsőhöz érkezhet. Tavaly ősszel jelentette be Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter, hogy elkerülhetetlenné válik a központi felvételik bevezetése, majd április elején Palkovics László oktatási államtitkár megerősítette, hogy az intézkedést 2019-től vezetik be.
A szakemberek szerint félő, hogy az átalakítás tényleges célja, hogy minél többen menjenek gimnázium helyett szakközépiskolába vagy szakgimnáziumba. Mendrey László, PDSZ elnöke szerint bár csak közvetett bizonyítékok vannak erre, de a miniszterelnök is tett olyan jellegű nyilatkozatot a témával kapcsolatban, mely arra enged következtetni, hogy bizonyos esetekben értékesebbnek tart egy szakképzettséget, mint egy érettségit.
2016 szeptembere óta a középfokú oktatás Magyarországon három intézménytípusban zajlik: a gimnáziumokban, a szakgimnáziumokban és a szakközépiskolákban. A szakgimnáziumok a korábbi szakközépiskoláknak, míg a szakközépiskolák a korábbi szakiskoláknak felelnek meg. A három intézménytípus közül a legalacsonyabb szintű képzettséget az új rendszerben a szakközépiskolák adják: itt alapvetően szakképesítés szerezhető három év alatt. Bár ezt követően érettségi is szerezhető, de csak újabb két tanév elvégzését követően.