Ma 19 órától tartották meg a nyilvános miniszterelnök-jelölti vitát az oktatásról a budapesti Gödör Klubban. A Független Diákparlament még februárban hívta nyilvános vitára a parlamenti frakciók miniszterelnök-jelöltjeit, akik Orbán Viktor miniszterelnök-jelölt kivételével elfogadták ezt a meghívást.
A vitán részt vett Szél Bernadett (miniszterelnök-jelölt, LMP), Karácsony Gergely (miniszterelnök-jelölt, MSZP-PM), Vona Gábor (miniszterelnök-jelölt, Jobbik), oktatási szakértőként Gyarmathy Éva (klinikai és neveléslélektani szakpszichológus, az MTA tudományos főmunkatársa) és diák résztvevőként Kormos Krisztián, a Független Diákparlament szóvivője.
A vita komoly szabályok közt zajlott. A megszólalások sorrendjét sorsolással döntötték el a vita elején, majd négy témakörben mondhatták el álláspontjukat a miniszterelnök-jelöltek két-két percben. Ezután 1-1 percben reagálhattak egymásra.
A vitán az alábbi témaköröket boncolgatták a résztvevők:
- Melyek (lennének) az oktatási rendszer legfontosabb céljai?
- Hogyan lehetne igazságos(abb) az oktatási rendszer?
- Hogyan lehetséges felelős állampolgárokat nevelni?
- Hogyan nézne ki egy valóban korszerű, 21. századi oktatási rendszer?
Az ellenzéki pártok miniszterelnök-jelöltjei hasonló véleményt fogalmaztak meg az oktatás céljaival kapcsolatban, például csökkenteni kell a tananyagot és az osztálylétszámokat, gyerek- és élményközpontúvá kell tenni oktatást, nagyobb hangsúlyt kell fektetni a digitális eszközökre, növelni kell a pedagógusok bérét és pedagógiai asszisztensekkel kell segíteni a tanárok munkáját.
Kép forrása: Kovács Tamás, MTI