Nem egyszerű feladat felnőtt fejjel, család vagy munka mellett tanulni, ám, ha jobb fizetésre, vagy a tudás örömére vágysz, azért áldozatokat kell hozni. Szerencsére számos tanulási praktikát vethetünk be a siker érdekében.
Kutatások szerint a tanulási képességek 40-50 éves korig még teljesen optimálisak. Ugyanakkor nem árt, ha néhány praktikát is bevetsz a hatékonyabb ismeretszerzés érdekében. A Centrum Oktatóközpont összegyűjtötte azokat a tanulási módszereket, melyek sikerrel alkalmazhatóak felnőttként is.
1.Találd meg a célod és motivációd!
Ahhoz, hogy örömmel és hatékonyan tanulj, mindig ott kell lebegnie a szemed előtt annak, hogy mi az igazi célod a tanulással. Ha ez megvan, bámulatos teljesítményre leszel képes.
Felnőttként abban a szerencsés helyzetben vagy, hogy már kellő élettapasztalattal állsz a problémákhoz, képes vagy az önkontrollra, és pontos célok felé igyekszel.
2. Hagyj fel az időrabló tevékenységekkel és számold fel az üresjáratokat
A leggyakoribb érv a felnőttkori tanulás ellen az időhiány. De érdemes belegondolni, mennyi időd megy el az időrabló tevékenységekkel, például tévézéssel, közösségi oldalakkal vagy lustálkodással.
Gyakorlatilag a tanulás is, mint minden, csupán szervezés kérdése. Például rengeteg időt tölt el az ember várakozással. A postán, a dugóban, az orvosi rendelőben, a pénztárnál. Használd ki ezeket az üresjáratokat a tanulásra.
Mindig tartsd magadnál a tankönyvedet, vagy készíts hangfelvételt jegyzeteidből, és hallgasd autóvezetés, kocogás, vagy épp mosogatás közben.
3. Ismerd meg, milyen a tanulási típusod!
A felnőttkori tanulásnak az az egyik legnagyobb előnye, hogy már ismered a képességeidet, és rengeteg tapasztalatod van a tanulással kapcsolatban. Ha tisztában vagy azzal, milyen a tanulási típusod, sokkal hatékonyabban tudod elsajátítani az ismereteket. A főbb tanulási típusok a vizuális, a verbális, az auditív, a mozgásos, a logikai, a magányos és a társasági.
4. Kösd össze az új tudást a már meglévővel!
A felnőttkori tanulás nagy előnye, hogy már rengeteg előzetes ismerettel rendelkezel sok témakörben. Ismerd fel, hogy nem kell teljesen a nulláról kezdened a tanulást. Az új ismeretek elsajátításakor vizsgáld meg, mit tudsz már előzetesen a témáról, és kapcsold hozzá a friss tananyagot.
5. Kezeld úgy a tanulást, mint életed szerves részét!
Ahhoz, hogy tudásod piacképes maradjon, sosem szabad abbahagynod a tanulást. Ha ezt pozitívan fogod fel, és fejlődési lehetőségként éled meg, nem fogod nyűgnek érezni azt.
Sosem késő a tanuláshoz. Ha szakmát szeretnél váltani, vagy új, piacképes ismereteket szeretnél, nézz körül a Centrum Oktatóközpont oldalán.