Az OKJ változásokkal foglalkozó cikkek számos alkalommal hivatkoznak a felnőttképzés fogalmára.
„A OKJ felnőttképzési rendszer lehetővé teszi a rugalmas és rövid időtartamú OKJ tanfolyamok szervezését, melyeket a munka és család mellett tanulni vágyók is teljesíteni tudnak. 2021 elejétől, az OKJ képzési rendszer átalakulása után azonban már rengeteg szakmai képzést több év alatt lehet majd csak elvégezni, mely jelentősen megnehezíti a munka és család melletti szakmaváltást.” – írja a TanfolyamOKJ.hu tanfolyamkereső portál.
Olvasóink joggal kérdezik:
Mit értünk felnőttképzés alatt?
A felnőttképzés fogalma:
„A felnőttképzés olyan iskolarendszeren kívüli képzési forma, mely során a résztvevők nem állnak a képző intézménnyel hallgatói vagy tanulói jogviszonyban.” – közli a TanfolyamOKJ.hu
A portál leírása szerint a felnőttképzés fontos jellemzői többek között a következők:
- A felnőttképzés általában önköltséges, azaz a tanulók fizetik a tanfolyam díját, ellentétben az úgynevezett felnőttoktatással, ami államilag támogatott, iskolarendszerben folyó képzést jelent.
- A felnőttképzés szolgáltatásként, piaci alapon valósul meg.
- A felnőttképzést alapvetően a felnőttképzési törvény szabályozza.
- A felnőttképzés résztvevője tankötelezettséget teljesített személy lehet.
- Felnőttképzésben nem számít diáknak a tanuló, tehát nem jogosult diákigazolványra, sem családi pótlékra vagy árvaellátásra.
- A felnőttképzés célja lehet általános, szakmai vagy nyelvi képzés.
- A jogviszonyt a képzésen résztvevők és a felnőttképzést szervező intézmény közötti felnőttképzési szerződés határozza meg.
A felnőttképzés fogalmát, típusait, jellemzőit taglaló cikkből kiderül továbbá, mik a felnőttképzés előnyei az ingyenes felnőttoktatással szemben, milyen képesítést lehet szerezni felnőttképzésben, és járnak-e kedvezmények felnőttképzésben tanulóknak.