A hónapok óta tartó tiltakozás ellenére a parlament – Fidesz-többség erővel – kedden délelőtt megszavazta az Akadémia elleni törvényt, mellyel Palkovics László kezdeményezésére elvették az MTA-tól az akadémiai kutatóhálózatot, a hazai tudományos élet legfontosabb intézményrendszerét – írja az Index.hu.
Palkovics László innovációs és technológiai miniszter korábbi egyértelmű ígéretével szemben elvették az MTA kutatóintézeteit. A magyar Országgyűlés kedden 131 igen szavazattal, 53 nem ellenében és három tartózkodás mellett elfogadta a hivatalosan „A kutatás, fejlesztés és innovációs rendszer intézményrendszerének és finanszírozásának átalakításához szükséges egyes törvények módosításáról” néven illetett törvénymódosítást.
A törvény értelmében
- kötelezik az MTA-t, hogy tulajdonát ingyen használatba adja;
- a kutatóhálózat irányító testületében az MTA közgyűlése által megszavazott egyharmadnyival szemben a tagok fele kormánydelegált lesz, kutatóhálózat nem kap közvetlen képviseletet ebben;
- az irányító testület minden delegáltját a miniszterelnök nevezi ki, nem csak az elnököt;
- az irányító testületben nem kötik minősített többséghez a döntést fontos ügyekben, vagyis a gyakorlatban könnyen átvihető a kormányakarat;
- az Akadémia elnöke nem delegálhat tagokat az új irányító testületbe, csak javaslatot tehet a személyükre a miniszterelnöknek.
Adnak viszont alapfinanszírozást a kutatóintézetek működéséhez – hogy mennyit és milyen szabályok mentén, az egyelőre nem ismert.
Az MTA-dolgozókat tömörítő Akadémiai Dolgozók Fóruma a törvény elfogadása napjára is tüntetést szervez az átalakítások elleni tiltakozásként.
A döntés után az MTA helyesírási tanácsadói oldala elsötétült, csak egy fekete oldal tölt be. Az MTA Társadalomtudományi Kutatóközpontja fekete-fehérre változtatta a borítóképét a Facebookon és az oldalán is, az MTA BTK Irodalomtudományi Intézet nyilvános Facebook-csoportja szintén feketére változtatta a csoport borítóképét.
Forrás
Kép forrása: Balogh Zoltán, MTI