Érdemes odafigyelni a munka- és tűzvédelmi előírásokra, mert több százezer forintos bírság is összejöhet egy-egy ellenőrzés után. Évente érdemes elvégezni a szükséges felülvizsgálatokat, mert bármikor érkezhet ellenőrzés.
A munkavédelmi technikus egyrészt az irodákban megtervezi és dokumentálja a biztonságos munkavégzéshez szükséges munka- és üzembiztonsági előírásokat. Ismeri és alkalmazza a munkavédelmi szabályozásokat, a balesetek megelőzése érdekében felméri a veszélyforrásokat. Megismerteti a munkáltatókkal, munkavállalókkal, munkavédelmi képviselőkkel a munkavédelmi feladatokat, jogokat és kötelezettségeket. Ilyen egyebek közt a védőfelszerelés használata, a baleset-megelőzés vagy a pihenőidő betartása.
A szabályok betartásával csökkenthető egy munkabaleset vagy foglalkozási megbetegedés bekövetkezésének lehetősége is.
A munkáltató kötelezettsége még a tűzmegelőzés és a tűzoltás személyi és tárgyi feltételeinek biztosítása is. Éppen ezért a 9/2015. (III. 25.) BM rendelet előírásai szerint a gazdasági szervezetek egy jelentős részének kötelezően kell alkalmaznia vagy megbíznia Tűzvédelmi előadót. Gyakori probléma például a vállalkozásoknál, hogy a meglévő tűzoltó készülék érvényességi ideje lejárt, vagy például nincsen egészségügyi doboz. Ilyen esetekben 30–30 ezer forint mulasztási bírságot szabhat ki az illetékes hatóság egy-egy ellenőrzés során.
Egy munkavállalónak a munkába lépés előtt már rendelkeznie kell azokkal az információkkal, ami a munkavégzésénél előforduló baleseti források ismertetése, illetve azok elhárítási módjára hívja fel a figyelmét.
Nagyon fontos tehát, hogy ha új ember érkezik a céghez, vele is megismertessék a munka- és tűzvédelmi előírásokat. Egyes felmérések szerint a munkáltatók nem is tudnak erről a kötelezettségükről. Ennek elmulasztása azonban a munkavállalót alkalmazó céget terheli. A bírság ebben az esetben 50 ezer forinttól akár 10 millió forintig is terjedhet.
A munkavédelmi felügyelet vagy a katasztrófavédelem szakemberei bármikor megjelenhetnek és ellenőrizhetnek, ezért a munka- és tűzvédelmi szemléket célszerű fél-, de akár negyedévente is elvégeztetni.
„A munkavédelmi technikus képzés akár 3,5 hónap alatt, a tűzvédelmi előadó tanfolyam pedig 6 hónap alatt elvégezhető.” – írja a Centrum Oktatóközpont.