Folyton visszatérő kérdés olvasóinknál, hogy mit jelent az OKJ kódok első két számjegye, pontosan mi is az OKJ számok jelentése.
Segítségül hívtuk a TanfolyamOKJ.hu tanfolyamkereső oldal friss, 2020-as leírását az OKJ számokról.
Az Országos Képzési Jegyzék a Magyarországon hivatalosan megszerezhető szakképesítéseket tartalmazza. Minden ilyen szakmához azonosító szám tartozik. A vizsgát sikeresen teljesítő résztvevők az adott szakképesítésről OKJ bizonyítványt szereznek.
Az OKJ vizsga követelményeit az SZVK határozza meg, ez a felelős miniszter által jóváhagyott szakmai vizsga követelményeit tartalmazza.
Az OKJ képzések azonosító számainak első két számjegye a következőket jelentik:
21: alapfokú részszakképesítés, amelyet befejezett iskolai végzettség nélkül is elvégezhetsz.
31: alsó középfokú részszakképesítés, amely alapfokú iskolai végzettségre vagy a szakmai és vizsgakövetelményben meghatározott bemeneti elméleti és gyakorlati tudáselemekre épül.
32: alsó középfokú szakképesítés, amely alapfokú iskolai végzettségre vagy a szakmai és vizsgakövetelményben meghatározott bemeneti kompetenciákra épül.
33: alsó középfokú szakképesítés-ráépülés, amely alapfokú iskolai végzettséget igényel, és amelyhez már meglévő szakképesítés szükséges.
34: középfokú szakképesítés, amelynél szintén előfeltétel az alapfokú iskolai végzettség vagy a szakmai és vizsgakövetelményben meghatározott bemeneti kompetenciák.
35: középfokú szakképesítés-ráépülés, amely alapfokú iskolai végzettséget igényel, és amelyhez már meglévő szakképesítés szükséges.
51: felső középfokú részszakképesítés, amely érettségi végzettséghez kötött.
52: felső középfokú szakképesítés, mely alapkövetelménye az érettségi bizonyítvány.
53: felső középfokú szakképesítés-ráépülés, amely érettségi végzettséghez kötött szakképesítésre épül.
54: emeltszintű szakképesítés (technikus), a belépési feltétele szintén érettségi vizsga.
55: emeltszintű szakképesítés-ráépülés, amely érettségi végzettséghez kötött szakképesítésre épül.
62: felsőfokú végzettséghez kötött szakképesítés, az elkezdésének feltétele a diploma megléte.
2019. szeptember 30-án megjelent az Országos Képzési Jegyzék módosításáról szóló kormányrendelet a Magyar Közlönyben. Az új jegyzékben már csak négyféle szintű képzés szerepel:
21: alapfokú részszakképesítés, amely befejezett iskolai végzettséget nem igényel.
31: alsó középfokú részszakképesítés, amely alapfokú iskolai végzettségre vagy a szakmai és vizsgakövetelményben meghatározott bemeneti elméleti és gyakorlati tudáselemekre épül.
34: középfokú szakképesítés, amely alapfokú iskolai végzettségre vagy a szakmai és vizsgakövetelményben meghatározott bemeneti kompetenciákra épül.
54: emeltszintű szakképesítés (technikus), amely érettségi végzettséghez kötött.
2020. szeptember 1-jétől a kormányrendelet alapján a 21-es és 31-es szintű képzéseket kizárólag iskolarendszeren kívüli, a 34-es és 54-es szintű szakképesítéseket viszont csak iskolai rendszerű oktatásban lehet majd megszerezni.
Ugyanakkor a kormányrendelet értelmében a felnőttképzők a jelenlegi képzési rendszerben OKJ képzéseket 2020. december 31-ig indíthatnak.
A TanfolyamOKJ.hu képzéskereső portál felkészült a megnövekedett igény kiszolgálására, azonban az oldal szerkesztői hangsúlyozzák, hogy nem érdemes a jelentkezést az utolsó pillanatra hagyni, ugyanis a határidő közeledtével egyre hamarabb betelnek a csoportok. Így könnyen előfordulhat, hogy aki kivár, és az utolsó hónapokra halogatja a jelentkezést, az már nem kap helyet az utolsóként induló csoportokban, így nem vehet részt a kiszemelt OKJ képzésen a jelenlegi még érvényes feltételekkel.